Keçi Peynirli Çıtır Muska Böreği

Günaydın️

Hepimizin bişeyler yapmak için motivasyona ihtiyacı var gibi. Ardı arkası kesilmeyen kötü haberleri aldıkça güzel fotoğraflar da nefis tarifler de anlamını yitiriyor sanki.. Yine de toparlanmak gerek.️ Yeni normal derken bu kadarını kasdetmiyorlardır umarım.
Fotoğraftaki nefis puf böreklerini geçen ay @eleledergisi için hazırlamıştım. Hazırladığım yaz sofrası konseptine çok uygun, 1-2 yufkayla çok kısa sürede hazır olan, hem sunumu hem lezzeti ile küçük büyük herkesi mutlu eden tariflerden. İçindeki maden suyu ilavesiyle ise puf puf kabarıyor e daha ne kadar anlatabilirim ki ️ deneyiniz bana hak vereceksiniz️
.

KEÇİ PEYNİRLİ ÇITIR MUSKA BÖREĞİ
4-6 Kişilik
Hazırlık süresi: 40 dk
Malzemeler:
2 yufka
İçi için;
250gr keçi peyniri
Yarım demet maydanoz
Sosu için:
1 su bardağı maden suyu
3 yemek kaşığı sıvıyağ
Üzeri için:
1 yumurta sarısı
Mavi haşhaş tohumu

Yapılışı,
Yufkanın birini alın ve ince uzun olacak şekilde katlayın. 4-5 parmak genişliğinde dilimlere ayırın ve bu dilimlerden birini alıp açın. Üstüne maden sulu karışımınızdan sürün. Yufka şeridinin başlangıç noktasına hazırladığınız içden bir tatlı kaşığı ekleyin ve muska şeklini alacak şekilde sol taraftan başlayarak bir sağa bir sola doğru katlayın. Yufkanızın boyutuna göre bir şeritten 2 muska böreği çıkartabilirsiniz. Bu şekilde tüm yufkayı bitirin. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirin. Üzerine yumurta sarısı sürüp mavi haşhaş tohumu serpin. 180 derecelik önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar pişirin.